Bardzo często w pracy pozycjonera spotykam się z problemem pozyskiwania wartościowych domen, które można wykorzystać przy tworzeniu stron zapleczowych lub stron satelitów, landing page’y.

Codziennie NASK na swojej stronie publikuje listę wygasłych domen z końcówką .pl, które czekają w kolejce do usunięcia – uwolnienia. Są to nieopłacone domeny przez dotychczasowych właścicieli. Wiele z nich posiada sporo wartościowych linków i „moc”, którą można przekazać pozycjonowanej stronie.

Ręczne weryfikowanie wszystkich domen pod kątem ich dostępności oraz wartości jest pracochłonne, a wręcz niemożliwe do zrealizowania. Z pomocą przychodzą nam narzędzia wykonujące część żmudnej pracy za nas. Takim narzędziem jest serwis StareDomeny.pl.

Usługa została stworzona przez moją firmę w celu ułatwienia nam pracy i dostarczenia w czasie rzeczywistym nowych domen, posiadających „pewną” wartość SEO. Narzędzie posiada dwie podstawowe funkcjonalności:

  1. przeglądarkę domen z interaktywną tabelką i podstawowymi filtrami służącymi do analizowania domen w oknie przeglądarki;
  2. listy wygasłych (usuniętych) domen z 30 ostatnich dni ze sprawdzonymi parametrami SEO.

Przeglądarka domen (lista wolnych domen)

Służy do analizowania domen bezpośrednio w przeglądarce internetowej, bez konieczności pobierania danych na komputer. Osoby, które wolą korzystać z arkusza kalkulacyjnego, mogą pobrać listę wszystkich domen w pliku csv.

Wracając do przeglądarki, jest to interaktywna tabelka z możliwością filtrowania m. in. po dacie uwolnienia, TF, DA, liczbie linków oraz słowie kluczowym zawartym w nazwie domeny, tytule lub opisie strony. Możemy także decydować jakie kolumny (dane) będą wyświetlać się w naszym spisie. Kiedy liczba kolumn jakie chcemy obejrzeć będzie zbyt duża, przy pomocy jednego przycisku, możemy zmienić widok na pełnoekranowy.

Filtry i kolumny w StareDomeny.pl

Dużym ułatwieniem jest wyświetlanie tytułu i meta opisu, dzięki temu bez konieczności sprawdzania w Web Archive jesteśmy w stanie określić tematykę ostatnio umieszczonej strony pod badaną domeną.
Dodatkowo jeśli istnieje kopia strony w Web Archive, jednym kliknięciem zostaniemy przeniesieni do ostatnio zapisanej kopii.

Wygasłe domeny w tabelce

Opisana przeglądarka domen świetnie spisze się do ich wstępnej analizy. Jeśli potrzebujemy dokładnych danych, nie obejdzie się bez szczegółowej weryfikacji profilu linków w takich narzędziach jak Majestic czy Ahrefs.

Lista wygasłych (usuniętych) z parametrami SEO

Drugi moduł, który jest pewnego rodzaju dodatkiem i efektem ubocznym podstawowej funkcjonalności, jest zbiór list z wygasłymi domenami z ostatnich 30 dni.

Każda lista jest generowana dzień po upublicznieniu usuniętych domen przez NASK. Domeny są przez nas sprawdzane pod kątem dostępności, czy przypadkiem poprzedni właściciel nie zdążył jej przedłużyć.
Następnie pobieranym dane: Moz DA, Moz PA, MozRank, Alexa Rank, Majestic TF, Majestic CF, Majestic External BL i Referring Domains.

Wspomniane listy mogą przydać się osobom, które chcą samodzielnie monitorować dostępność domen. Przykładowy plik csv można pobrać ze strony StareDomeny.pl

Aktualność danych

Domeny gromadzone w bazie są sprawdzane pod kątem możliwości ich rejestracji co 24 godziny, a parametry Majestic i Moz są aktualizowane co 30 dni. Dzięki temu nie tracimy czasu na analizowanie zajętych domen.

Czy warto skorzystać z naszych list?

My jesteśmy zadowoleni z gromadzonych przez nas danych i z powodzeniem wykorzystujemy je w codziennej pracy. Żeby móc wyrobić własną opinię zachęcam do przetestowania serwisu. Tym bardziej, że ceny są niskie, nawet dla małej agencji SEO.
Dodatkowo z kodem tbnet przetestujesz narzędzie o 20% taniej. Promocja ważna jest do 31 grudnia 2017 roku i dotyczy wszystkich abonamentów. Ze zniżki może skorzystać tylko 50 użytkowników.

Przejdź do narzędzia: https://staredomeny.pl/